Home Garden Travel

Blog o mojej pasji / Blog on my passion

Scandi boho DIY. Outdoor accessories // Akcesoria na taras

Scandi Boho Outdoor DIY

DIY na tarasie // DIY outdoor

Oj, wzięło mnie na to malowanie, na ten biało-czarny boho wystrój tarasu. Ale przynajmniej dekoracja balkonów będzie konsekwentna tego lata: czarno białe boho z wzorami mandali i paisley w różnych konfiguracjach i w różnych akcesoriach. Tym razem pod pędzel trafiły skrzynka po owocach z marketu oraz dwie małe osłonki, w tym jedna cynowa. Biała farba pokryła wszystko po pomalowaniu dwóch warstw.

Well, it seems I couldn’t resist from the paint and these black and white boho outdoor decorations. At least I can be sure that the balconies will be consistently decorated this summer: black and white bohemian with plenty of mandala and paisley patterns on my accessories. This time I worked with the tray left after some fruits from the supermarket and two little flower planters. The white paint covered them perfectly with just 2 layers.

painting

Zdobienie w stylu sacandi boho // Scandi boho decorating

Do ozdobienia tacy w wersji czarno-białej znalazłam jeszcze kilka prostych wzorów paisley. Chyba żaden inny wzór tak często nie powtarza się w tym sezonie. Do instrukcji rysowania podaję linki poniżej:

How to Draw Paisley in 6 Easy Steps

https://www.art-is-fun.com/how-to-draw-paisley/

Wybrałam bardzo proste, gdyż pisaki są jednak dość grube i nie oddają tak precyzyjnych wzorów jak te, które malowane są na papierze piórem.

In order to get my new tray I have found some more easy to draw paisley patterns. This seems to be very trendy this summer when I look to the stores. The links to the tutorials are below:

https://www.craftsy.com/blog/2015/09/how-to-draw-paisley/

https://www.art-is-fun.com/how-to-draw-paisley/

I selected very simple drawings as the pens I use are not as precise as these for drawing on the paper.

Paisley Drawing

Akcesoria scandi boho na tarasie // Scandi boho accessories outdoor

Lubię takie szybkie projekty. Wszystko co potrzebuję jest pod ręką, a na efekty wystarczy jeden ciepły dzień na balkonie. Tym sposobem mam już tarasową kolekcję: zestaw donic, świecznik (do pomalowanej osłonki wsypałam biały piasek i włożyłam tea-light) i tacę na te akcesoria. Przyjemnie będzie spędzać czas z kawą czy winem w nowej odsłonie balkonu: scandi boho.

I really like these kind of projects. All I need is already at home, and the results come very fast in just one warm day on the balcony. This way I already have an outdoor accessories collection: flower pots, candle holder (into a little pot I added some sand and a tea-light) and a trendy tray for all of them. I think of having a cup of coffee, glass of wine and relaxing time in the summer scandi boho design.

Scandi Boho tray

black white boho tray

nordin bohemian decor

Mandala

paisley DIY candleshares