Jak ułożyć kwiaty w ginger jar? // How to arrange flowers in ginger jars?

Ginger jar

Ginger jar to jedna z moich ulubionych form wazy. Jednak przekonałam się, że nie jest łatwo ułożyć w nim kwiaty tak aby aranżacja zachwycała. Tulipany czy róże – nie udało mi się doprowadzić do idealnej kompozycji. Sama barwa tej wazy nie jest taka łatwa do okiełznania. Nie ma wiele niebieskich kwiatów, a pamiętam, że czerwono żółte tulipany ewidentnie nie pasowały kolorystycznie.

W październikowy weekend skorzystałam więc z wizyty florystek w Archidzieło aby się podszkolić. Dlaczego akurat tam? W Archidzieło zasób waz, wazonów i donic w pięknym stylu, który często lubię jest co nie miara.

Ginger jar is one my favourite type of vases. However when I wished to use it as my flower bowl, I had found it difficult to get the beautiful result. I tried tulips or roses – I have been always dissatisfied with the effect. The colors are also not so easy to match the blue and white pottery.

Hence when I heart about the florists day at the store Archidzieło, I decided that I have a chance to learn some rules for ginger jar. Why at Archidzieło? They have a great selection of ginger jars and more modern vases.

Ginger jar Archidzielo

ginger jar

Flower vase Archidzielo

Ginger jar flower vase Archidzielo

Kompozycja w ginger jar / Ginger jar with flowers

Dwie miłe Panie z Metaflora sypnęły serią rad i dwoma bukietami. Podstawową zasadą przy tak pękatym kształcie jest uniknięcie kwiatów strzelających prosto w górę. Celem jest uzyskanie kompozycji rozszerzającej się na boki, aby zrównoważyć kulistość wazy. Ogrodowe kwiaty czy tulipany raczej się nie sprawdzą. Do bukietu róż lepiej wybierać te pnące o wiotkich gałązkach pokrytych drobnymi kwiatami i ewentualnie uzupełnić typowymi jednokwiatowymi odmianami. Najlepiej szukać płożących się kwiatów, lekko opadających gałązek tak aby z boków wazy zwisały kwiaty i liście.

Aby uzyskać żądany pokrój warto skorzystać z gąbki florystycznej a nawet folii zanurzonej w wodzie, co pozwoli ułożyć poszczególne kwiaty i liście na różnych poziomach i wysokościach. Pomocą przy naturalnych kwiatach o grubszych łodygach jak anturium można wspomóc się cienkim drucikiem oplecionym wokół łodygi, który pozwoli ukształtować pożądany układ oraz go później utrzymać.

The two nice ladies from Mataflora immediately helped me with plenty of advices and two flower arrangements for ginger jars. The main rule for such a round shape is to avoid tall flowers heading up but rather look for vertical shapes and climbing vines to build the vertical composition around the vase. Hence tulips or roses are not suitable. Using the floral foam or even some foil in the water helps to place flowers and leaves at different levels to get the required bouquet shape.

Ginger jar flower vase florystyka

Ginger jar flower vase florystyka

Kolorystyka dla biało niebieskich ginger jar / Flower colors

Florystki zauważyły, że sam dobór kolorów kwiatów do ginger jar nie jest wcale taki łatwy. Nie ma wielu niebieskich kwiatów a z tych pasujących tutaj pięknie wyglądałyby niebieskie hortensje i odmiana małych lekko płożących się ostróżek. Inne możliwości zapewnia bez lub białe i różowe magnolie. Pokrój powojnika także pozwoliłby na stworzenie pięknego bukietu. Oczywiście biel i zieleń zawsze się broni i kompozycja z samych liści będzie wyglądać ciekawie.

W poniższych dwóch propozycjach stworzonych w Archidzieło na moją prośbę zastosowano sztuczne kwiaty i liście. Wybór padł na jasny róż anturium i sabotka wraz z liśćmi monstery oraz na gałązki i białe kwiaty magnolii.

Blue colors of ginger jars are difficult to match as there are not many blue flowers. Ideally we would have blue hydrangeas or small Delphinium with short stems. Other options include white lilacs and short braches of pink and white magnolias. White and green colors always work so a banch of leaves of various shapes will look pretty too.

The florists from Metaflora prepared two  arrangements with pink anthurium and white magnolias with leaves.

Ginger jar magnolia vase florystyka

Ginger jar magnolia vase florystyka

Florystyka w Archidzieło / More flowers

Przy okazji popatrzcie na inne piękne florystyczne propozycje, które zostały przygotowane w sklepie. Od bogatych barokowych ogrodowych gazonów po proste wazy lub wazony. Minimalistyczne kompozycje idealnie pasują do nowoczesnych waz w kształcie prostopadłościanów. Pomysły idealne do wykorzystania wiosną, gdy kwitną drzewka owocowe.

Zerknijcie też na wykorzystanie prostych czosnków do czarno białych waz. Jaka prosta i piękna kompozycja z nich wyszła.

There are some more flower arrangements in vases and pots around Archidzieło. See both baroque flower bouquets as well as simple minimalist decorations. I liked these with branches of pink cherry or apple tree flowers which I can do when spring comes.

Barokowy bukiet florystyka

barokowy bukiet florystyka

pink minimal bouquet florystyka

bukiet minimalistyczny

bukiet minimalistyczny

florystyka różowo złota kompozycja

black and white

Zapraszam też do wspomnienia kolorowych i wspaniałych kwiatów oraz aranżacji podczas targów Zieleń to Życie.

You can see more beautiful flowers and how florists can arrange them at the Warsaw fair Flower Expo 2017.