Boho styl Bali // Boho style of Bali

Monochromatyczne boho / Monochromatic boho

Wakacje, morze, neutralne dekoracje boho – cały styl Bali. Ta destynacja zaintrygowała mnie, gdy pisałam o domu Kirsten Skovbon a potem śledziłam jej konto na IG. Tyle misternie rzeźbionych drewnianych dodatków, czarno białych wzorów Mandali, plecionych lampionów i koszy w monochromatycznych wnętrzach.

Styl boho jaki znałam z Indii, ale wyprany z koloru. Wydawało mi się, że to stonowane boho to efekt skandynawskiej, duńskiej stylistyki przetwarzającej etniczne motywy z egzotycznych destynacji na europejski gust.

Okazuje się, że to jednak naturalny historyczny styl Bali. Wysepka indonezyjska słynie z rzemiosła i artystów. Po drodze z lotniska przy drodze co chwilę widać szeroko rozwarte podwórka warsztatów i firemek z drewnianymi rzeźbionymi meblami, drzwiami, okiennicami lub z glinianymi figurami bogów Hinduizmu lub szkliwionymi donicami.

Natomiast monochromatyczność, którą obserwowałam wynika z wierzeń mieszkańców Bali. Szaty czy parasole ozdabiające małe przydomowe lub lokalne świątynie i posągi są przede wszystkim w czarno białą kratkę: biel oznacza bóstwa, czerń demoniczne siły natury. Jak to na takiej kratce bywa najwięcej jest tego pośredniego odcienia szarości. I to cała filozofia życia Balijczyków: trzeba znaleźć ten bilans życiowy pomiędzy dobrem a złem, bogami a naturą, duchowością a codziennością, aby szczęśliwie spędzić swe dni. Piękne i jakże na czasie.

Czerń i jej odcienie wynikają także z ceramiki i rzeźb jakie spotkać można zarówno w historycznych słynnych acz niewielkich świątyniach, jak i tych zdobiących świątynie przy każdym gospodarstwie domowym, domu, hotelu itd. Wyspy są powulkaniczne i stąd szary odcień gliny wykorzystywanej przez lokalnych artystów.

swiątynia na Bali

swiatynia na Bali

świątynia na Bali

Wypoczynkowe Bali / Enjoy holidays

Czy warto wybrać się na Bali? Na pewno styl Bali i wszechobecna zieleń zachęcają. Hotele z tego co widziałam budowane są jako niewysokie wille, obejmują zakątki i ogrody rozproszone na tyle aby zachować kameralny klimat całego kompleksu. Na zewnątrz każda przestrzeń jest przepełniona egzotyczną zielenią. Dodatkowo artystyczne upodobania do rzeźbienia we wszystkim co możliwe nadaje dekoracyjny styl każdemu najmniejszemu elementowi. Co ciekawe dekoracyjne rzeźbienia w tym klimacie szybko porastają mchem i większość bardzo zaledwie kilku i kilkonastoletnich dekoracji wygląda jak sprzed wieków, co jeszcze bardziej wyróżnia Bali na tle białych molochów na plażach innych rejonów świata.  Zapraszam na zdjęcia z jednego z takim miejsc. Kocham klimatyczne detale i co chwile zachwycałam się czy to plecionym sufitem, czy latarnią zwisającą z gałęzi, czy to zdobioną donicą.

Bali design

Bali design

Bali design

Bali design

Bali design

Bali design

Bali design

Bali design

Bali design

Rzemieślniczy styl Bali / Bali craft

Bali jest miejscem na dorobku, ale spacerując po uliczkach w wypoczynkowych miejscowościach widać jak niezwykle piękne dekoracje mieszkańcy kochają i jak może wyglądać cała wyspa. Talent i zamiłowanie do artystycznego rzemiosła dziedziczy się tu w naturalny sposób i kultywuje. Nie mogłam przejść obojętnie praktycznie przy żadnej bramie. Popatrzcie na te dekoracyjne elementy w kilku uwiecznionych na zdjęciach.

Bali art craft

Bali art craft

Bali art craft

Bali art craft

Mnóstwo dekoracyjnych detali potrafi tutaj skraść i serce, i zawartość portfela. Szczególnie, że ceny na Bali są frakcją tego co zapłacimy w Europie.

Bali art craft decorations

Bali art craft decorations

Bali art craft decorations

Bali art craft decorations

Bali art craft decorations

styl Bali art craft decorations

styl Bali art craft decorations

Inspiracje na letni taras / Outdoor inspirations

Styl Bali to też fantastyczny wakacyjny nastrój. Klimat równikowy powoduje, że większość roku jest pięknie i ciepło. Gdy pytałam, kiedy jest tutaj sezon, w odpowiedzi słyszałam: wtedy, kiedy Europa ma wakacje! Ta destynacja cieszy się upodobaniem Holendrów, którzy w czasach kolonialnych mieli na wyspach niewyczerpane źródło korzennych przypraw.

Wzdłuż plaży jest mnóstwo klimatycznych miejsc z widokiem na błękitne wody. Styl Bali miesza się z europejskim i powstają cudownie urządzone i udekorowane bary i knajpki, ze smakiem urządzone małe butiki. Zanim nadejdzie szczyt ogrodowo tarasowego sezonu wrzucam najfajniejsze miejsca jakie widziałam. Myślę, że będą inspirujące dla planujących urządzić i udekorować outdoorową przestrzeń na lato.

Już teraz wiadomo, skąd u mnie taki czarno biały wystrój balkonu tej wiosny.

Bali art craft decorations

Bali interior decorations

styl Bali outdoor taras

Bali outdoor taras

Bali outdoor taras

Bali outdoor taras

Bali outdoor taras

styl Bali outdoor taras