Balkon na wakacje 2017 // Balcony for summer 2017

Balkon na wakacje // Balcony for summer

Kiedy nadszedł czerwiec? Wyczekany, kolorowo kwitnący jak zapowiedź zbliżających się wakacji i tego zbyt krótkiego okresu kiedy można nacieszyć się ogrodem i balkonem. Wyszukiwane w centrach ogrodniczych kwiaty, zimujące krzewy i własne sadzonki będą cieszyć przy porannej kawie i wieczornym winie. Zaaranżowanie zielonego zakątka nawet na niedużym balkonie to dla mnie absolutna konieczność aby nacieszyć się latem każdego dnia.

June, seems too quickly? It means vacations, summer,  the best months to spend time on the balcony.  Now we will enjoy the flowers, plants, decorations we carefully selected for this sunny season. I’m a huge fun of having a little urban garden on the balcony.

Pomysł na balkon 2017 // Balcony design for 2017

Wymyślanie aranżacji, dobór roślin i kwiatów to najlepsza wiosenna zabawa. Moje pomysły w tym roku krążyły wokół boho i etnicznych motywów. Jak je wkomponować w nieszczęśliwie morelowy kolor elewacji bloku? Jak dopasować do istniejących ciemnych drewnianych mebli i kratek? Sprawdzony zestaw to ciemne kolory rozświetlone dużą ilością bieli. To pozwala stonować ciepłą morelkę.

Tak więc pojawiły się nowe dywaniki z polipropylenu w czarno-biały wzór. Polecam takie rozwiązanie jeśli balkon wyłożony jest płytkami. Super chodzi się po nich boso. Jako dodatki wybieram najczęściej kosze. Do tych z ubiegłych lat dodałam płaskie wietnamskie jako dekoracje i tace. Aby nadać tonu boho kilka starych doniczek i skrzynek po owocach z supermarketu pomalowałam na biało i ozdobiłam wzorami, które z boho dobrze się kojarzą: mandala czy paisley (tutaj moje DIY).

Searching for ideas to decorate the balcony every year is the greatest time in the spring. What colours, which plants and flowers, what furniture? I liked this year a little touch of boho with more and more baskets from Vietnam around to get a nice natural atmosphere. I like back and white patterns and I selected the polipropylene rugs. They are easy to maintain and give a nice feeleing if you do not have a wooden floor. In addition bohemian style prints: mandala and paisley (see here for my DIY).

Rośliny // Plants

Centra ogrodnicze co roku pokazują coś nowego. Doświadczenia z poprzednich sezonów natomiast pomagają wyeliminować te odmiany, które nie sprawdziły się wcześniej. Z każdym rokiem trochę więcej wiem na co mogę sobie pozwolić biorąc pod uwagę cień na wschodnim balkonie czy słoneczny skwar na południowym.

Z poprzednich sezonów przezimowały fantastycznie bzy Meyera. Kwitną intensywnie i pachną obłędnie przez maj i początek czerwca. Nie mam problemów z trzymaniem ich przez zimę. Do nich dołączyły przeniesione z mieszkania w ciepłych dniach grubosze. A nowości?  W tym roku ciemna barwa jaką wybrałam to fiolety. Kolor ten pojawia się w olbrzymiej hortensji i dwóch mniejszych, a także w pachnącej lewkonii. Jeśli chcecie wieczorem czuć odurzający kwiatowy zapach to lewkonie na pewno Was zachwycą. Trzeba tylko uważnie oglądać listki czy jakieś gąsienice nie chcą nam pokrzyżować planów. Jako ciemny kolorystyczny akcent chcę w tym roku wypróbować wilec ziemniaczany o purpurowych liściach. Mam nadzieje, że rozrośnie się i będzie zwisać z wysokiej cynowej donicy.

Jako niezastąpiona baza na moich słonecznych balkonach występują co roku pelargonie i begonie wiecznie kwitnące. Lubią słońce i niestraszne im upały lub lekkie przesuszenie ziemi.  Na próbę też wsadziłam sadzonki bazylii od Krysi – mojej przyjaciółki ogrodniczki.

Every year you can find new plants varieties in the garden centres. Also it is worth observing every year which flowers bloom most generously on your balcony and use them again in the next season. I can rely on lilac Meyera which can survive Polish winters and has a great aroma.  And some new flowers. I liked this year a deep purple color together with plenty of white. I have a few hydrangeas and gillyflowers. Again the aroma is fantastic in the evenings. On my sunny balconies I have always some geranium as well as some herbs like rosemary or thyme. Also this year a few little basil seedlings from my friend’s garden.

Interiors by Clara_bez lilac

Gardenium basil

Mój balkon 2017 // My balcony 2017

Gniazdko na balkonie już umoszczone. Jako podręczny stolik na tak wąskim balkonie mam ulubiony garden stool, kupiony w tym sezonie w House & More. Ten jest metalowy i lekki więc łatwo można go przenosić. Stawiam na nim kawę, kieliszek, gazetę czy doniczkę świeżych ziół. Taki mój letni salon.

My summer living room is completed. It is quite narrow and the best side table I could select is the garden stool. It is easy to move around, to place coffee or a glass of wine on it or a magazine to read.

Balcony balkon outdoor design

Balcony outdoor design

Balcony outdoor design

Balkon outdoor design

Balkon outdoor decor

Daisy balcony garden

Balkon ogród

Balkon ogród kwiaty

Drugi balkon jest malutki i właściwie jest zielonym przedłużeniem salonu. Przez otwarte drzwi wiosna wpada zapach bzu. Lubię wieczorem zaświecić tam świeczki i lampiony aby stworzyć tajemniczy widok tuz za progiem.

My second balcony is really small. It is effectively an extention of the living room full of green plants and lilacs. I love the light of candles in the evenings coming from there to the room.

Living room balcony

Hortensja Hydrangea

Balcony plants

Balcony balkon

Balkon balcony

Mam nadzieję, że mój balkonowy ogród rozkwitnie jeszcze bardziej. Zapraszam na Instagram, gdzie kolejne etapy kwitnienia będę uwieczniać. Liczę mocno na piękne fioletowe mieczyki, których liście mocno wybujały.

I hope that my little garden on my balconies will keep blooming. Please visit my Instagram, where I share my flowers photos. I can wait for gladioli to flower as the leaves grow now very fast.